Ana sayfa Haber Dünya atmosferi üzerimize virüs ve bakteri yağdırıyor

Dünya atmosferi üzerimize virüs ve bakteri yağdırıyor

0

Eğer güne başlarken pencerenizi açıp, derin bir nefes çekmeyi adet edindiyseniz, bu alışkanlığınızı gözden geçirmenizde fayda var. Zira yeni yapılan bir araştırmaya göre virüsler hç durmadan dünyaya yağıyorlar. üstelik de nerede yaşadığınızın bir önemi olmadan. Yani Dünya’nın her yerine yağıyor bu virüsler.
International Society for Microbial Ecology Journal’da yayınlanan araştırma, Dünya atmosferinin virüsleri tüm gezegene taşıma noktasında çok ama çok iyi olduğunu gösteriyor. Yüz milyonlarca virüs rüzgarla gökyüzüne taşınarak bir müddet binlerce kilometre  yukarıda kaldıktan sonra, aşağıda kimin ya da neyin bulunduğuna bakmadan yağıveriyor yeryüzüne. 

British Columbia üniversitesi’nde virolojist olarak görev yapan Curtis Suttle yaptığı açıklamda: “Gezegenin sınır katmanı üzerindeki her metrekarelik alanda her gün 800 milyondan fazla virüs toplanıyor. Yani örneğin Kanada gibi bir ülke nüfusu için kişi başına 25 virüs düştüğünü  söyleyebiliriz. Ortalama 20 yıl önce dünyanın çok farklı yörelerinde genetik olarak benzerlik taşıyan virüsler görmeye başladık. Atmosferde seyahat eden bu uzun süreli virüs bolluğu, bunun nedenini açıklıyor. Bir kıtadaki virüsün atmosfere sürüklenerek bir başka kıtada birikiyor olması gayet mantıklı” diyor.

Kaliforniya’da bulunan Sierra Nevada sıradağlarına seyahat ederek yüksek bir noktadan örnekler toplayan araştırmacılar, milyarlarca virüs ve bakteri bulunduğunu keşfettiler. Bunların büyük bölümünün güçlü okyanus serpintileriyle gökyüzüne doğru fırlatıldıkları düşünülüyor. Bu virüs ve bakteriler daha sonra yağmur ya da toz bulutlarınca Dünya’ya taşınıyorlar. Bu biyolojik parçaların genellikle troposfer tabakasına taşındıkları belirtiliyor. Araştırmacılar troposferin, yolcu uçaklarının uçtukları stratosfer tabakasının altında bulunduğunu belirtiyorlar. 

Tabii tepemizde uçuştuktan sonra yer yüzüne düşen virüslerin bütünüyle kötü olduklarını söyleyemeyiz. çok büyük bir bölümü insan hücresine saldırma kapasitesine s ahip değil. Bir çoğu da biz farkına bile varmadan geçip gidiyor. Bakteriler açısından değerlendirecek olursak, vücudumuz zaten bakteri cenneti. Kaldı ki bu bakterilerin bize zararı olmuyor. Biliminsanlarının tahminlerine göre insan vücudunda ortalama 100 trilyon bakteri hücresi bulunuyor. Bu bakteriler olmasaydı, insanoğlunun yaşamını sürdürmesi imkansız hale gelirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here