Düğün Fotoğrafçılığı

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir fotoğraf dalı düğün fotoğrafçılığı...

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir fotoğraf dalı düğün fotoğrafçılığı... Düne kadar sadece stüdyolarda 1-2 saatlik çekimlerle sınırlı olan, gelinin sandalyede oturduğu, damadın elini müstakbel eşinin omzuna dayadığı, stüdyoya hapsedilmiş düğün fotoğrafları devri kapanıp, yerini açık hava ve belgesel düğün fotoğrafçılığına bırakmaya başladı…
 

Son on yıldır yaygınlaşan bir çekim türü olan belgesel düğün fotoğrafçılığını kimler yapabilir, kimler yapamaz, ne tür ekipmanlara ihtiyaç vardır, ışık ve mekan kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizler için bu soruların yanıtını düğün fotoğrafçısı Özkan Taşkıran ile yaptığımız söyleşide bulabilirsiniz.

 
düğün fotoğrafçılığı
 
Belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir?

‘’Belgesel düğün fotoğrafçılığı konsepti Amerika ve Avrupa’da doğup gelişen ve ülkemizde son 10 yıldır tercih edilen bir tarz. Stüdyo fotoğrafçılarının açık havada çekim yapmaya başlaması, gerekli eğitimleri alıp bu işe gönül veren yeni fotoğrafçıların olması belgesel düğün fotoğrafçılığının ülkemizde hızla büyümesine neden olmuştur. Yalnız burada küçük bir ayrıntı var; stüdyo yerine dış mekanlarda yapılan 1-2 saatlik çekimi belgesel düğün fotoğrafçılığı ile karıştırmamak gerekiyor.

Bu iki çalışma birbirinden ayrı işlerdir. Belgesel düğün fotoğrafçılığı düğün gününün tamamının fotoğraflarla hikayeleştirilmesi işidir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER