Benzinli ve dizel araçların sonu yaklaşıyor

Fransa, Norveç, Hollanda, Almanya ve Hindistan’da fosil yakıtlı araçlar yakında yasaklanacak.

Fransa, fosil yakıtlarla çalışan araçların 2040 yılı itibariyle yasaklanacağını duyurdu. İsveçli otomobil üreticisi Volvo da sadece içten yanmalı motorla çalışan otomobil üretimine 2019 yılında son vereceğini açıkladı. Norveç ve Hollanda, 2025 itibariyle sadece elektrikle çalışan araçlara geçmeyi planladıklarını bildirmişti. Almanya ve Hindistan da 2030’da aynısını yapmayı hedefliyor.

Fransa Ekoloji Bakanı Nicolas Hulot, 2040 yılı yasak kararını bir “devrim” olarak niteledi. Yasağın Fransa’nın Paris İklim Anlaşmasına bağlılığını gösterdiğini kaydeden Hulot, ayrıca ülkesinin 2050 yılı itibariyle karbon salınımlarını sıfırlamayı planladığını da belirtti.

BBC’nin haberine göre, Fransa’da hibrit araçlar yüzde 3,5, sadece elektrikle çalışan araçlarsa yüzde 1,2’lik pazar payına sahip. 2040 itibariyle hala kullanımda olan fosil yakıtlı araçlara ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

Bakan Hulot, yoksul hanelerin eski, çevreyi daha çok kirleten araçlarını değiştirebilmeleri için mali yardım alacağını kaydetti. Fransız bakan, Peugeot, Citroen ve Renault gibi Fransız otomotiv markalarının bu zorluğun üstesinden geleceğine inandığını da söyledi.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam