Arama kurtarma dronu 'Elios' görevde

İsviçre'de bir şirket, arama kurtarma ekipleri için tehlikeli yerlere girebilen dron geliştirdi.

İsviçreli dron üreticisi Flyability tarafından imal edilen arama kurtarma dronu Elios, insanlar için riskli olabilecek operasyonlarda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Kurtarma ekipleri, örneğin 40 metrelik yarıktan düşen bir dağcıya ulaşmaya çalışırken tehlikeli durumlarla karşılaşabilir. Elios, bu tip tehlikeleri minimuma indirmeyi amaçlıyor.

Elios, içinde dronun uçuş sistemlerinin olduğu eksenden ayrı olarak serbestçe dönebilen yaklaşık 40 santimetre çapında karbon-fiber bir dış iskelet ile donatılmış ve karasineklerin uçma şeklinden esinlenerek hareket ediyor. Bir engele çarptığında kafes biçimindeki bu dış iskelet dönmeyi sürdürüyor. Böylece dış iskelet çarpışmadan dolayı oluşan enerjiyi emerken içeride yer alan pervaneler çalışmaya devam edebiliyor ve HD kamera ile ışık sistemleri de stabil olarak çalışabiliyor.

Elios kurtarma dronu, yıkılmış binalar, kimyasal sızıntıların yaşandığı alanlar ve hatta buzullar gibi her tür zorlu şart altında, hemen hemen tüm acil durum senaryoları için hazır. Araç, en son İtalya'daki Zermatt Buzulu Dağ Kurtarma ekibi tarafından bir tatbikatta test edildi ve geçer not aldı. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam