Apple Kurumsal Kimliği

Apple’ın uzun yıllara dayalı tarihinin dikkate değer unsurları arasında kurumsal kimliği başta geliyor...

Apple’ın uzun yıllara dayalı tarihinin dikkate değer unsurları arasında kurumsal kimliği başta geliyor.
 

Apple 1976 yılında Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Kurulduğu ilk günden itibaren kişisel bilgisayar alanında devrim yaratan Apple, son 15 yıl içinde ise akıllı cep telefonları, müzik ve multimedya aygıtları ile tablet bilgisayar serisini debilgisayar temelli mevcut ürün portföyüne ekledi. Dünyanın en çok satan bilgisayar markalarından biri haline uzun yıllar önce gelen Apple’ın ABD bilgisayar pazarında Mac ürün grubuyla uzun yıllardır açık ara lider konumunun yanı sıra global parite içinde de yüzde 15 pazar payına sahip olduğu görülüyor. Genel itibariyle Apple, 30 yılı aşkın süre içinde çığır açan teknoloji ürünlerine imza attı ve atmaya da devam ediyor. Üstelik Apple, yazılım alanında da yalnızca ikonik işletim sistemi Mac OS X’le sınırlı değil. Quicktime gibi yenilikçi ve popüler bazı yazılımların da sahibi Apple.
 

 
Kurumsal Kimlik
Apple’ın uzun yıllara dayalı tarihinin dikkate değer unsurları arasında kurumsal kimliği başta geliyor. Öncü ürünlerinin güçlü tasarım çizgileriyle tam bir uyum içinde varolan ilginç ve güçlü kurumsal kimliğinin özünde ise Apple’ın logosu yatıyor. Apple, muhtemelen kendi kurumsal kimliğinde logosunun yanında şirket adını istemeyen tek şirket. Ancak Apple logosu, dünyanın en tanınmış kurumsal sembollerinden biri. O muhteşem elmanın hikayesi ve dönüşümü de oldukça ilginç bir hikayeye dayanıyor.

İlk Apple Logosu
İlk Apple logosu “bir elma ağacının altında oturan Isaac Newton” şeklindeydi. 1976 yılında Steve Jobs ve Ronald Wayne tarafından tasarlanan logonun yakınında “Apple Computer Co” yazısı yer alıyordu.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER