Android 8.0’ın getirdiği yenilikler

Uzun zamandır beklenen Android’in yeni sürümü ilgi çekici yeniliklerle geliyor.

Google tarafından yeni Nexus cihazları için sunulan Android 8.0’ın getirdiği yenilikleri sizin için özetleyeceğiz. Ancak yeni sürümün kullanıma sunulması yıl sonunu bulacak.

NAN Wi-Fi teknolojisi desteği
NAN (Neighbourhood Aware Networking) Wi-Fi teknolojisi, WiFi Aware standardına dayanıyor. Uyumlu çipler içeren Wi-Fi cihazları, bu standart ile bir ağa bağlı olmadan belirli bir mesafe içerisinde birbirleri ile iletişim kurabiliyor ve çok hızlı veri alışverişi yapabiliyorlar. Düşük enerji modu ile de küçük boyutlu dosya alışverişi de yapabiliyor, enerji tasarrufu sağlıyor. 

Arka plan sınırlamaları
Yeni sürüm, arka planda çalışan uygulamaların aktif fonksiyonlarını sınırlamayı amaçlayan Arka Plan Sınırlamalarına sahip. Bunu da iki kategoride yapıyor. İlki, arka planda çalışan uygulamaların sisteme erişimini kısıtlıyor. İkincisi ise cihazın GPS, Wi-Fi gibi yararlandığı hizmetleri kısıtlıyor. Böylece daha sıkı bir batarya yönetimi gösteriyor. 

Bildirimler
Yeni sürümde bildirimler gruplanabilir haldeler. Belirli kategori veya uygulamalardan gelen bildirimleri gruplayabiliyorsunuz. Bildirim çubuğundaki gruplar, ok işaretine tıklandığında aşağı doğru genişliyor. Ayrıca iOS ve farklı Android arayüzlerinde gördüğümüz ikonların üzerinde yer alan sayısal bildirimler artık Android arayüzünde de yer alacaklar.

aptX Bluetooth standardı desteği
Bluetooth üzerinden kaliteli ve az gecikmeyle ses aktarımı olan aptX Bluetooth standardı, Qualcomm tarafından geliştirildi. Android O ile artık Google da aptX standardına destek veriyor. Uyumlu Bluetooth çipleri taşıyan Android O cihazları yüksek kalitede ses aktarımı yapabilecekler.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam