Akıllı kasisler sadece hızlı araçları sarsıntıya uğratıyor

Newton yasasına uyumsuz bir sıvı ile doldurulan bu kasisler, düşük hızdaki sürücüleri rahatsız etmiyor

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin kasisler, özellikle okul gibi kalabalık bölgelerin yakınlarında kurulan, yolların vazgeçilmez birer parçalarıdırlar. Business Insider’ın bildirdiğine göre kasislere  doldurulan Newton yasasına aykırı akışkanlar, İspanya, İsrail ve Almanya’da test ediliyorlar.

Geleneksel kasislerin kendilerine has dezavantajları var. Tabanı yere yakın araçların zeminlerine verdikleri zarar, biliniyor. Her ne kadar ölçü itibariyle aynı olmaları gerekiyorsa da pratikte belirgin ölçüde biçim değişikliğine uğrayabiliyorlar. Bu da, daha önce bulunmadığınız bölgelerdeki bu tip kasislerin üzerinden geçerken şaşkınlık yaşanmasına neden olabiliyor. Tüm bu olumsuzluklar, düşük hızlarda üzerlerinden geçilirken yumuşak, fakat hızın yüksek olduğu durumlarda sertleşerek tipik kasisler gibi davranan, Newton yasalarına aykırı sıvı ile doldurulmuş kasislerle ortadan kalkacak.

Böylece sürüş kurallarına uyan sürücüler rahatsız olmazken, hız kurallarını aşanlar ise benzeri sarsıntıyı yaşamaya devam edecekler.

Newton yasasına uymayan materyaller yeni değiller fakat bu yöntem, bu tip materyallerin oldukça faydalı şekilde kullanılmalarını sağlıyor. Trafik, günbegün daha akıllı hale geliyor. Teknolojiyi kucaklamanın ve seyahat imkanlarını geliştirmenin zamanıdır.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam