Ana sayfa Haber 2018 iPad Pro, iPhone X’un bir özelliğini alacak

2018 iPad Pro, iPhone X’un bir özelliğini alacak

95
0

Her ne kadar yüz tanıma teknolojisi henüz kitlelerin kullanımına girmediyse de, bu teknolojiyle ilgili olarak bildirimlerin ve söylentilerin piyasada gezindiğini görmek, sürpriz olmasa gerek. Malum, işin ucunda Apple var.

Face ID özellikli 2018 iPad Pro

Söz konusu haber, KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo”dan geliyor. Kuo, Apple ürünleriyle ilgili makul ve tutarlı tahminlerde bulunabilen bir araştırmacı.

Kuo yatırımcılara yönelik bir bildirisinde, Cupertino”nun TrueDepth kameralarını 2018 iPad Pro modellerine ekleyerek, Face ID desteğini getireceğini belirtiyor. Tahminen firmanın bunu yapmasındaki amaç, iPad Pro kullanım şeklini, iPhone X ile aynı çizgiye çekmek.

Bununla birlikte Kuo, bu özelliğin diğer iPad modellerine de aktarılmayacağına, sadece iPad Pro ile sınırlı kalacağına inanıyor. Az çok tahmin edilebilir bir durum zira Apple”ın amiral gemisi tablet modeli hepinizin bildiği züere “iPad Pro”dur.

Apple, daha önce test edilmiş ve onaylanmış Touch ID özelliğini kaldırarak, iPhone X”larda Face ID özelliğini getirdi. Aynı şeyi 2018 iPad Pro”da da yapar mı, yoksa her iki özelliği de cihazda barındırır mı, henüz bilinmiyor.

Fakat 2018 model iPad Pro”nun çerçeve yapısı, home tuşunun konumlandırılması için yeterli alan sunuyor halihazırda. Zaten çerçevesiz tabletlerin üretimi, oldukça ciddi bir yatırımı gerektirir ki, bu nedenle yakın bir zamanda bu tip bir tasarım öngörülmüyor. Dolayısı ile gelecek iPad Pro modellerinde hem Touch ID, hem de Face ID özelliklerinin bulunacağını söyleyebiliriz.

Android Face ID”nin durumu nedir?

Apple”ın iPhone 7 modeli ile birlikte kulaklık girişlerini kaldırması yönündeki girişimi, son zamanlarda trend oldu. Kuo da buna dayanarak Android üreticilerinin de, Apple”ın ayak izlerini takip ederek, Face ID”ye benzer bir teknolojiye geçiş yapacaklarını düşünüyor.

Fakat bu tip bir gelişme yakın zamanda yaşanmayacaktır zira Android firmalarının derinlik hassasiyeti olan, yüz tanıma özelikli bir Face ID üretimine geçebilmeleri için ortalama 2.5 yıl kadar zamana ihtiyaçları var. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here